enpl

Wielki Gościniec Litewski

Eden Polska Międzynarodowy Konkurs
na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (EDEN)

Wielki Gościniec Litewski

Szlak Wielki Gościniec Litewski był przez kilka wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych i pocztowych Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Łączył Warszawę z Wilnem. Podróż rozpoczyna się na Krakowskim Przedmieściu przy Pałacu Wesslów, dawnej stacji Poczty Saskiej w Warszawie. Dalej szlak biegnie przez Wschodnie Mazowsze i Podlasie, do urokliwych miasteczek i szlacheckich zaścianków, do miejscowości zamieszkałych w ciągu wieków przez ludzi różnych wyznań i narodowości, gdzie z zabytkowymi cerkwiami sąsiadują cerkwie, meczety i synagogi.

Różnorodność krajobrazów kulturowych i przyrodniczych sprawia, że podróż staje się prawdziwą, niezapomnianą przygodą.

W skład Szlaku wchodzą miasta, obiekty hotelowe, agroturystyczne, restauracje a także obiekty kultury i muzea. Wielki Gościniec Litewski to unikatowa oferta łącząca turystykę kulturową, kulinarną oraz aktywną.

Dawniej traktem podróżowali królowie, arystokraci, szlachta, kupcy. Dziś odwiedzając urokliwe miejsca położone na historycznym trakcie, możesz poczuć dawnego ducha wielokulturowości i gościnności wschodniej Polski, poznać smaki kuchni mazowieckiej, podlaskiej i litewskiej oraz historie wielkich ludzi związanych żyjących dawniej na Wielkim Gościńcu Litewskim.

Więcej na:
http://wielkigoscinieclitewski.eu/

facebook.com/lotwgl/