enpl

Żyrardów

Eden Polska Międzynarodowy Konkurs
na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (EDEN)

Żyrardów

Wyobraź sobie miasto, w którym możesz jednocześnie spojrzeć w przeszłość, jak i w przyszłość. Miasto, gdzie spośród zieleni wyłania się doskonale zachowany do dnia dzisiejszego zabytkowy zespół osady fabrycznej z przełomu XIX i XX w. Przesiąknięte historią mury otrzymują zupełnie nowe funkcje, jednak wiele z budynków zachowało swoje pierwotne przeznaczenie.

Nie ma cienia wątpliwości, że Żyrardów to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce. Miasto od wieków było związane z przemysłem włókienniczym: mieścił się tutaj jeden z najnowocześniejszych zakładów lniarskich w Europie.

Dzisiaj, podczas zwiedzania wciąż funkcjonującej fabryki lniarskiej, możesz poczuć atmosferę dawnych lat. Żyrardów to także jedno z niewielu miast zrealizowanych według koncepcji miasta ogrodu – miasta idealnego, w którym planowanie przestrzeni poprawia jakość życia mieszkańców.

Dzięki ciszy, obfitości zieleni i krystalicznie czystemu powietrzu z pewnością poczujesz się doskonale. Spróbuj odnaleźć zabytkowe wille ukryte wśród drzew i krzewów.

Będąc w okolicy nie odmawiaj też sobie choćby krótkiej wizyty w Muzeum Mazowsza Zachodniego otoczonego przez piękny i rozległy Park Dittricha.

Więcej informacji na: www.zyrardow.pl