enpl

Bory Tucholskie

Eden Polska Międzynarodowy Konkurs
na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (EDEN)

Bory Tucholskie

Jeśli pragniesz kontaktu z naturą, koniecznie przyjedź do Borów Tucholskich – największego w Polsce zwartego kompleksu leśnego z ponad 900 śródleśnymi, krystalicznymi akwenami i dobrze oznakowaną siecią ponad 600 km szlaków rowerowych i pieszych.

Majestatyczne lasy przecinają rzeki Brda i Wda, które wraz ze swoimi dopływami tworzą najciekawsze w kraju szlaki wodne. Wyobraź sobie spływ kajakiem pośród pachnącej zieleni lasu, śpiewu ptaków i szumu wody. Nie ma chyba lepszego sposobu na relaks!

Przepłynięcie całej trasy zajmuje około 8 dni, jednak warto wydłużyć ten czas i delektować się otaczającą nas przyrodą. Po wejściu na ląd z pewnością dostrzeżesz mnogość grzybów i jagód. Na tym terenie możesz spotkać liczne gatunki ptaków a także występującą tutaj zwierzynę leśną: jelenie, sarny, dziki, lisy czy też wilki.

A może zechcesz zobaczyć największe skupisko cisów w Europie? Koniecznie odwiedź rezerwat „Cisy Staropolskie” w Nadleśnictwie Wierzchlas, gdzie znajdziesz wiele kilkusetletnich okazów. W uznaniu za wyjątkowe połączenie niezniszczonej natury i zachowanej kultury lokalnej Międzynarodowa Rada Koordynująca UNESCO ustanowiła tu Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie. Każdy jest mile widziany podczas obchodów Dni Borów Tucholskich, które odbywają się pod hasłem doskonale oddającym specyfikę obszaru: „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”

Więcej na:

www.tuchola.pl

www.portal.tucholski.pl