enpl

Pętla Żuławska

Eden Polska Międzynarodowy Konkurs
na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (EDEN)

Pętla Żuławska

Pętla Żuławska to płaski teren w Delcie Wisły. Ponieważ jest to obszar zagrożony powodziami, zbudowano tu geometryczny system melioracyjny. Dzięki temu powstał holenderski krajobraz.

Nic dziwnego, że to właśnie tutaj w XVI wieku przybyli prześladowani w rodzinnej Holandii Mennonici – wyznawcy swego założyciela Menno Simmonsa.

Miłośników przyrody zachwyci fakt, że znajdują się tu dwa Parki Krajobrazowe, piętnaście obszarów chronionego krajobrazu i dziesięć rezerwatów przyrody. Podziwiaj liczne gatunki ptaków w jednym z rezerwatów ornitologicznych. Posłuchaj szumu rzeki podczas nieśpiesznego spaceru i poczuj zapach roślinności w rezerwacie florystycznym „Biała Góra”.

Pętla Żuławska to doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą uciec od pędu i zgiełku współczesnego świata. Możesz się tu wyciszyć, zwolnić tempo życia, pospacerować wśród malowniczych wsi i miasteczek. Liczne zapachy, barwy, dźwięki tworzą magiczną atmosferę, która pozostanie w pamięci długo po opuszczeniu tego bajkowego świata.

Dodatkową atrakcją jest regionalna kuchnia oparta na lokalnych produktach. Koniecznie spróbuj ręcznie pakowanych smażonych powideł śliwkowych, wybornych serów, miodów a także piwa warzonego według historycznej receptury w browarze w Braniewie.

Zobacz więcej na stronie:

Petlazulawska.pl

www.lotsztutowo.mierzeja.pl